Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Kırılması, Kıkırdak kırılması (Osteokondritis dissekans) eklem kıkırdağına bağlı bir parçadır. Bu parçanın koparak kıkırdakta ayrılmasıdır. Eklemlerin iç tarafında yer alır yani yük binme yüzeyinde oluşur kıkırdak kırılması. Kıkırdak eklem yüzeyinden koparak bir kemik parçası ile ayrılır sonucunda bu duruma ekler faresi adi verilen ve eklem içerisinde dolaşan cisim haline gelir. Bu durum en sık 10-20 yaşları arasında görülür bu tür vakaların yarıdan fazlası travma ile oluşmaktadır. Kopan kıkırdak parçanın yerinde kıkırdak olmayan krater kalır ve hasta da ağrı ve zaman, zaman şişlikler görülür. Eğer kırılan parça yerinden ayrılmamış ise kendiliğinden iyileşme görülebilmektedir bu durumda hastaya spor yasaklanmalıdır. Eklem kıkırdağı yük taşıyacak hareket sağlayacak özel bir yapıdır. Kemiklere yastık vazifesi gören ve eklemi oluşturan kıkırdak çeşitli nedenlerle hasar görerek kırılabilir. İlerleyen yaşla ve aşınma, eskime sonucunda kireçlenme olarak karşımıza çıkar. Kıkırdak kırılmasının geri dönüşü olamaz ilaç ve ardından cerrahi operasyon gerektirir. Kıkırdak kırığını yenilenmesi adına bir tedavi yöntemi yoktur. Kıkırdak kırıklığı olan hastalarda özellikle sporcularda fazla görülmekte bu gibi durumlarda hasarlı kıkırdak dışında kalan sağlam kıkırdak üzerinden kıkırdak yenileme tedavisi uygulanabilir. Kıkırdak kırıklığı özellikle erişkin insanlarda iyileşme yok denecek kadar az olmaktadır. Kıkırdak kırıklığında vücut diğer dokularda olduğu gibi kendini yenileyemez.


Kıkırdak kırılmalarının belirtileri nelerdir?


En önemli belirtisi eklemlerde şiddetli ağrı olarak bilinir. Eklem bölgesinde kıkırdak sıvısının artması sonucunda şişlik meydana gelir. Bu şişlik dinlenmek ile geçebilir spor yapmaktan uzak durmak gerekir. Devamında eklemlerde sıkışma, kilitlenme ve takılma gibi şikâyetlerde olmaktadır.


Kıkırdak kırılmaları neden olur?


Kıkırdak kırılmaları eklemlere alınan darbe sonucunda fazla görülür. Herhangi bir kaza sonucunda alınan darbeler ve spor karşılaşmalarında olabilir. Kıkırdak kırılmaları genellikle çapraz bağ ve menisküs yaralanmalarını da beraberinde getirebilir. Omuz ve diz kapağı çıkmalarında çok görülen rahatsızlıktır. Son olarak kıkırdağın beslenme bozukluğu sebebi ile de kıkırdak kırılması görülebilir.


Kıkırdak kırılmalarında tanı nasıl konulur?


Kıkırdak kırıklığı olup olmadığını anlamak için ilk yapılacak olan röntgen çekilmesidir. Daha sonra doktor gerekli görmesi durumunda manyetik rezonans (MRG) çekilir. Çekilen MRG ile tanı her zaman konulmayabilir bunun için hekim tarafından damardan eklem içerisine ilaç verilerek MR-artrografi isteyerek tam tanı konulur.


Kıkırdak kırılmalarında tedavi nasıl yapılır?

Kıkırdak kırılmalarında öncelikle fizik tedavi yöntemleri, ilaç, glukozamin ya da ekleme hiyalüronik asit denenebilir. Bunlar tedavi etmez ama reaksiyonu yavaşlatır. Kıkırdak kırılmalarının tedavisi cerrahi operasyondur. Kıkırdağa yönelik artroskopik veya açık cerrahi yapılır. Kıkırdak kırıklığı olan bölgeye mikrokırık yöntem uygulanarak bölgeye delikler açılır ve o bölgenin kan ile dolması sağlanır ve yeni kıkırdak doku oluşması beklenir. Son olarak kıkırdak doku nakli uygulanabilir.

Kıkırdak Kırılması Yorumları

soru

elif

09 Ağustos 2018 Perşembe

ben burundan nefes alamıyom napayım

Cevap yaz
cevap

Yücel

14 Ağustos 2018 Salı

Merhaba, Burunda nefes tıkanması seyrinde devam ediyor ve ciddi rahatsızlık veriyorsa, kulak burun boğaz doktoruna görünmeli ve muayene olmalısınız. Doktorunuz size uygun tedaviyi ve ilacı sunacaktır.

cevap

Suyurgamış

14 Ağustos 2018 Salı

Burnunuzdan nefes alamamanız burunda et (geniz eti) yada kemik eğriliğinden kaynaklı olur. Kişinin yaşına göre vücut kemik gelişimini tamamladı ise doktorunuz tarafından yapılacak röntgen ve incelemelerden sonra ameliyat için karar verilir. Bu safhada ilaç tedavisi mümkün değildir. Fakat eğer 18 yaşından küçük ise hasta kemik gelişiminin tamamlanması beklenmelidir.

soru

Kamil

22 Şubat 2018 Perşembe

Dizimde kıkırdak kırılması var dizimden iğne vuruldu ve 2 ceşit hap verdiler 1 ay kullanacağım iyi gelirmi

Cevap yaz
cevap

Öke

10 Ağustos 2018 Cuma

Hekiminizin verdiği ilaçları kullanmanız ve tavsiyelerine uymanız her türlü rahatsızlığın tedavisinde büyük önem arz eder. Fayda görmediğinizi düşünürseniz istediğiniz zaman hekim değiştirmek en doğal hakkınızdır ancak öncelikle uygulanan tedavinin sonuç vermesini beklemenizi tavsiye ederim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun kıkırdak eğriliği ameliyatı, hastalarda burun tıkanıklığına neden olabilecek septum eğriliği sorununda uygulanır. Sıkça burun tıkanıklığı sorunu yaşayan [...]

Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Zedelenmesi ne kadar ileri yaşlarda görülse de yeni yeni ortaya çıkan vakalarla yirmili yaşlarda görülebilir. Bunun temel nedeni kişinin uzun süre sporla yür�[...]

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun kıkırdak ameliyatı, burun içinde tam ortada bulunan kıkırdak eğriliğinin düzeltilmesi yöntemidir. Burnun içerisinde önde kıkırdak ve arkada kemik bulunur. İdea[...]

Kıkırdak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak İltihabı; Perikondrit dış kulağı oluşturan, kıkırdağı çevreleyen ve aynı zamanda besleyen ve perichondirum adı verilen dokunun, bakteriyel biçimde ltihapl[...]

Kıkırdak Güçlendirici İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kıkırdak Güçlendirici İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kıkırdak Güçlendirici İlaçlar, Kıkırdak ya da sentripom hayvansal bir dokudur. İnsan vücudunda ise yarı taşıyıcı bir görevi vardır. Kemik dokusundan daha yumuşak [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6