Dizde Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dizde Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde kıkırdak erimesi, günümüzde herkeste görülme ihtimali olan bir durumdur. Özellikle sürekli olarak eklemlerini zorlayan insanlarda bu durumun görülme riski çok daha yüksektir. Diz eklemleri ve diğer eklemlerde yumuşak doku olarak adlandırılan kıkırdaklar bulunmaktadır. Bu kıkırdaklar, eklem yüzeyinin birbirine tutunmasını ve aynı zamanda pürüzsüz bir yapı almasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kıkırdaklar birleşen iki kemiğin sert bir şekilde birbirine sürtünmesini de engellemektedir. Kıkırdak erimesi olan kişilerde ise tüm bu durumlar yapılmaz ve çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar bazen o kadar çok artar ki kişi yapacağı işlerden bile uzak kalır. Dizde kıkırdak erimesi, tam olarak gonartroz adı verilen kıkırdak üzerinde görülmektedir. Bu bölgede görülen erime, çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği için tek bir nedenle sınırlamak yanlıştır. Bunun yanı sıra dizde kıkırdak erimesinin teşhisi de önemlidir. Doktorlar tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak kıkırdakların durumunu gözlemlemelidir. Bazı doktorlar sadece gözle ve elle muayene yaptıktan sonra bu teşhisi koymaktadır. Bu durum tabi ki yanlıştır. Diz eklemindeki kıkırdak biraz daha elastik bir yapıdadır. İnsanlarda bacakların hareketini sağlayan kıkırdaklar kimi zaman bir travmaya bağlı olarak, kimi aman yanlış kullanıma bağlı olarak, kimi zamanda psikolojik hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir.

Dizde kıkırdak erimesi, ilk zamanlar çok fazla ağrılara neden olmayabilir. Fakat bu duru her geçen gün ağrılarını arttırarak sizlere rahatsızlıklar verir. Genellikle diz eklemi ile sınırlı olan ağrılar, zaman zaman ortadan kalkabilir. Bu durum tabi ki kişiden kişiye değişmektedir. Dizde kıkırdak erimesi sürekli olarak devam eden bir problem olduğu için kendiliğinden iyileşme göstermemektedir. Bu nedene böyle bir şüphesi olan kişi zaman kaybetmede Uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir.


Dizde kıkırdak erimesinin etkilerini azaltmak ve korunmak için yapılması gerekenler

 • Dizde kıkırdak erimesi olan insanların yapması gereken en önemli şeylerden biri kilo vermektir. Aşırı kilolu insanlarda dizde kıkırdak erimesi problemi yüzde elli oranında daha fazla görülmektedir. Bu nedenle aşırı kilolarınızdan kurtulmalısınız.
 • Bir diğer durum ise sürekli dinlenmektir. Dizde kıkırdak erimesi için kişinin bol bol istirahat etmesi bu bölgedeki kıkırdakların onarılmasını hızlandıracaktır. Fakat iş hayatı yoğun olan insanlarda bu unsurun gerçekleştirilmesi oldukça zordur.
 • Dizde kıkırdak erimesi, sorunu nedeniyle oluşan problemleri azaltmak için bacak kaslarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız uygun sporlarla bacak kaslarınızı güçlendirin ve bu şekilde kıkırdaların üzerindeki yükü kaldırın.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer durumda namaz kılan insanların kesinlikle sandalyede namaz kılmalarıdır. Aksi durumlarda diz kapaklarındaki kıkırdaklar daha da zarar görecektir.
 • Son olarak belirtmek isterim ki dizde kıkırdak erimesi olan insanların kesinlikle alaturka tuvaletleri kullanması yasaktır. Bu tuvaletler diz bölgesinin sürekli olarak zarar görmesine neden olabilir. Eğer sizlerde de dizde kıkırdak erimesi varsa kesinlikle klozet tercih etmelisiniz.
Tedavi: Dizde kıkırdak erimesi probleminin tedavisinde genellikle diz fonksiyonlarını arttırmak için uğraşlar verilir. Özellikle kireçlenmenin azalması ve önlenmesi için hastada birçok ilaç tedavisi yapılır. Eğer tedavilere erkenden başlanmışsa bu durumda çok daha hızlı bir şekilde sonuç alınabilir. İlaç tedavilerinin yanı sıra hastaların ayrıca uygun egzersiz hareketlerini yapmaları gerekmektedir. Yapılan egzersizler iyileşme aşaması için çok önemlidir. Kişi bisiklete binme, koşma ve merdiven çıkma gibi eylemleri sınırlamalıdır. Bu gibi eylemler dizde kıkırdak erimesi probleminin artmasına ve tedavilerin sonuçsuz kalmasına neden olabilir.

Dizde Kıkırdak Erimesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kıkırdak Yumuşaması Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Yumuşaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Hiyalin Kıkırdak Türleri ve Özellikleri

Hiyalin Kıkırdak Türleri ve Özellikleri

Hiyalin kıkırdak, Kıkırdak, esnekliği ve sertliği olan bir tür bağ dokusundan ibarettir. Vücuttaki kemiklerimiz kadar sert bir yapıya sahip olmayan kıkırdak, damarsız,[...]

Köpek Balığı Kıkırdağı Yapısı ve Özellikleri

Köpek Balığı Kıkırdağı Yapısı ve Özellikleri

Köpek balığı kıkırdağı, bu balığın bütün iskeletleri kıkırdaktan oluşmaktadır. Köpek balıklarının az da olsa kanser olduklarını ileri sürülmüş ama kıkı[...]

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz kıkırdak zedelenmesi, dizde bulunan kıkırdak zedelenmesi ağrılı ise bu bölgenin ağrılarının giderilmesi gerekir. Diz kıkırdağının birçok sebeple zedelenmesi m[...]

Diz Kıkırdak Nakli

Diz Kıkırdak Nakli

Diz Kıkırdak Nakli: Eklem kıkırdağı sert ve esnek bir örtü biçiminde eklemlerdeki kemik uçlarını kaplar ve iki kemiğin birbiri üzerinde yumuşak ve sürtünmesi en az[...]

Ayak Bileği Kıkırdak Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ayak Bileği Kıkırdak Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ayak Bileği Kıkırdak Ameliyatı, ayak bileğinde oluşan geçici ya da kalıcı sorunların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ayak bileği hayat boyunca bedenin tüm yük�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6